Fotograferen in RAW, een voordeel of niet?
Zaterdag 06 Maart 2010 om 14:36Tot voor kort moest ik mijn RAW-foto's bewerken in een apart programma, namelijk in Digital Photo Professional van Canon. Nadat ik de RAW-foto had omgezet in een JPEG-bestand, kon ik deze verder bewerken in Photoshop 7.0. Kortom toch wat heel stappen voordat ik de uiteindelijke foto klaar had voor gebruik. Daardoor waren er ook vaak periodes dat ik weer gewoon in JPEG fotografeerde en de RAW fotografie maar liet rusten.
Onlangs installeerde Jan voor mij Adobe Photoshop CS4 en voor mijn verjaardag kreeg ik van Aafje en Jan het Handboek voor dit fotoprogramma. In dit fotoprogramma kun je ook RAW-foto's bewerken en zo was mijn motivatie groot om weer in RAW te gaan fotograferen.
Is het fotograferen in RAW nu een voordeel of niet? In onderstaand logje neem ik jullie een klein stukje mee in de theorie en praktijk van RAW fotografie.
Als we een digitale JPEG-foto nemen dan neemt de beeldinformatie grofweg de volgende stappen:
1. Het licht valt door de lens en neemt daarbij een portie lensvervorming mee.
2. Het licht bereikt de beeldsensor en wordt in elektronische signalen omgezet, ook dit levert ruis en vervorming op.
3. De signalen worden doorgestuurd naar de afbeeldingsprocessor. Deze interpreteert de ruwe data met behulp van de camera-instellingen en besluit welke gegevens overbodig zijn en verwijderd kunnen worden.
4. De resterende data worden met de nodige compressieruis als een JPG-schilderijtje op de geheugenkaart opgeslagen.,/p>
Iedere stap levert dus ruis en/of vervorming op. Kenmerkend voor fotograferen in RAW is dat de derde stap wordt overgeslagen. Na stap twee gaan de grijswaardengegevens van de beeldsensor ongecensureerd het RAW-opslag-bestand in. Het interpreteren van de "schone" informatie wordt dus aan de computergebruiker overgelaten.
Een tweede kenmerk van RAW is dat de interpretatie-informatie gescheiden van de beeldsensorinformatie wordt opgeslagen, als metagegevens dus. Dit heeft als voordeel dat men de metadata kunt aanpassen zonder de oorspronkelijke afbeeldingsinformatie te verliezen.
Nadelen van het fotograferen in RAW zijn er ook. De meeste camera's verwerken RAW behoorlijk traag waardoor de burstfunctie (het aantal foto's wat je snel achter elkaar kan maken) van de camera onderpresteert. Daarnaast kunnen RAW-bestanden behoorlijk groot worden, tot wel zeven keer de omvang van JPEG.
Bron: Handboek voor Adobe Photoshop CS4 door André van Woerkom
Tijdens de fotostop bij de Clemenskerk in Havelte maakte ik onderstaande foto. De foto kwam volledig uitgebeten uit mijn camera.

Onbewerkt zette ik de foto om in een JPEG-bestand en probeerde de foto met behulp van Curve in Photoshop goed te krijgen. Hieronder staat het resultaat, de lucht was nog steeds uitgebeten en de foto kreeg een erg onnatuurlijke uitstraling.


Als je het witte driehoekje rechtsboven de histogram aanklikt, kun je zien waarop de foto is overbelicht en geen details meer te bekennen zijn.

Boven de foto staat de gereedschapsbalk. De vierde van rechts is het "Gradueelfilter". Dit filter gebruik je als je een beperkt gebied wilt selecteren om de kleur en/of belichting aan te passen. Dit gebied loop geleidelijk over in het onbewerkte gebied. Met de schuifknop aan de rechterkant zette ik de "Belichting" naar - 2.50.

Bovenstaande foto leek echter nog steeds niet op de situatie zoals die in werkelijkheid was. In de lucht op de foto zijn nu wel de details te zien maar het blauw komt wel erg blauw over.
Met behulp van de "Witbalans" (aan de rechterkant van de foto) veranderde ik de afbeelding in bewolkt.

De foto komt nu wat te bruin over, oftewel wat teveel bewolking. Door de "Temperatuur" te verlagen van 6500 naar 5600 kwam de foto dichterbij de werkelijkheid.

Het blauw in de lucht was nog steeds erg blauw, daarom schoof ik de knop "Helderheid" wat naar rechts en de knop "Contrast" wat naar links. En dit is dan het resultaat.

Zien jullie het nog zitten?
Je kunt ook alle stappen overslaan en de foto gewoon weggooien.

Dit was maar een greep uit de mogelijkheden van RAW-fotografie. Ik sta nog maar aan het begin van het leerproces. Het is een kwestie van oefenen, oefenen en nog eens oefenen.
En verder is het een kwestie van persoonlijke smaak, wat je wel of niet mooi vindt, wat je wel of niet wilt benadrukken op een foto.
Allemaal een fijn weekend gewenst. Hier schijnt in ieder geval de zon.