Een drama voor de rietteler, roest in het rietland
Dinsdag 23 Augustus 2016 om 17:22Ik neem jullie nog een keer mee naar het rietland van mijn zwager. In april schreef ik over de wateroverlast in het rietland als gevolg van het nieuwe plan aan Wetering west. Op mijn weblog kun je er hier en hier alles over lezen.
Vrijdag belde mijn zwager of Jan en ik nog een keer foto's wilden maken in het rietland, want er voltrekt zich daar een drama.
Het riet staat er slecht bij. Het blad verkleurt en krult op. Verder sterft het riet van onderen af. Het riet blijft veel te kort en er zijn weinig pluimen aanwezig.
Klaas heeft een watermonster laten onderzoeken door de universiteit in Wageningen.. Uit dat onderzoek blijkt dat het ijzergehalte in het water veel te hoog is. Het ijzergehalte overschrijdt met het getal 600, zes maal de toegestane waarde!
Wat is er nu aan de hand? De grond bij Wetering West is rijk aan ijzer. Door de toegenomen kweldruk door het nieuwe plan Wetering West wordt het ijzer meegevoerd naar het rietland van mijn zwager.
Teveel ijzer in het (drink)water heeft in ieder geval schadelijke effecten voor mens en dier, wat voor effect het precies heeft op de kwaliteit van het riet dat zal nog moeten blijken. Ook het riet zelf wordt aan de universteit van Wageningen onderzocht.
We kunnen nu al een voorzichtige conclusie trekken dat teveel ijzer in het water geen gunstig effect heeft op de groei van de rietstengels. Voor meer informatie over ijzer in het water klik hier en hier.
Hoe het allemaal gaat lopen met de kwaliteit van het riet en de rietoogst is nu nog niet duidelijk. Klaas houdt er - met pijn in zijn hart - rekening mee dat hij misschien straks geen andere keuze heeft dan het rietland in de brand te steken.
Jan heeft het verhaal van het riet op zijn weblog treffend en uitgebreid beschreven.